Історія Криму від XII ст. до н.е. і до сьогодні.(частина 1)

Перші згадки про Таврику

Таврійський ( грецькою : Ταυρίς, Ταυρίδα ), також відомий як Таврида , Таврійський і  Херсонес Таврійський все це бцли назви Криму в давнину.

В ХІІ ст. до. н.е.  на території сучасного Криму мешкали кіммерійці , які були вигнані скіфами, що прийшли з Азії в VII-му столітті до нашої ери.

Згідно грецьким легендам , Таврика була місцем де жила Іфігенія. Артеміда, зробила її безсмертною жрицею в своєму  храмі . Тут вона була змушена приносити людські жертви будь-кого хто ступив на берег. На думку інших істориків, таври були відомі своїми дикими ритуалами і піратством. Геродот у своїй розповіді (Книга IV, 99-100 та 103.) описує таврів, які грабували і вбивали греків заради наживи.

Стародавні греки дали назву південній частині Криму – Таврійський півострів, а мешканців називали таврами. Спочатку ця назва закріпилась лише за південною частиною півострова, а згодом так називали всю частину.

Іноді Таврику називають Херсонес Таврійський. Це ім’я по-грецьки означає “півострів Таврійський» ( Херсонес буквально означає «півострів»).

Грецькі колонії на північному узбережжі Чорного моря в 5-м столітті до нашої ери .

Грецькі колонії на північному узбережжі Чорного моря в 5-м столітті до нашої ери .

У 5-му столітті до н.е. грецькі колоністи стали селитися уздовж узбережжя Чорного моря, серед них були дорійці з Гераклеї , які заснували морський порт Херсонес в межах сучасного Севастополя і іонійці з Мілета , які висадилися в Феодосію і Пантікапей (інша назва Боспор, зараз територія міста Керч).

У 438 р. до н.е., архонт (правитель) останніх поселенців прийняв титул короля Боспора Кіммерійського , держава, яка підтримувала тісні відносини з Афінами , постачала в місто пшеницю, мед та інші товари. Останнім з цієї лінії царів, Paerisades V, будучи під сильним тиском скіфів, поставив себе під захист Мітрідата VI , царя Понта , в 114 р. до н. е. Після смерті Мітрідата VI, його син, Фарнак II, продовжив справу батька, але настали важкі часи Римської імперії.

Крим за часів Римської імперії

Рим почав домінувати на півострові Крим (тоді він називався Таврійський ) у І-му столітті до нашої ери. Початкова область їх проникнення в основному в східній частині Криму ( Боспорське царство ) і в західній в грецькому місті Херсонес .

Regnum Bosporanum під час римського імператора Траяна завоювань

Вперше римляни ступили на берег Криму біля міста Сімболон Лімен (сучасна Балаклава). Розмітивши табір, раби почали будувати храм Jupiter Dolichenus.

Основним римським військовим поселенням на той час був Харакс.  Місто простягнулось на 4 гектара на захід від сучасної Ялти.  В місті була фортеця, яка довгий час була захистом від нападів. Римляни покинули місто лише у ІІІ-му столітті н.е.

Середні віки

Протягом наступних століть, Крим був захоплений різними народами:

250 р. н. е. – Кримські готи. Ці племена були із тих, про існування яких мало що знали. Про їх присутність на території Криму свідчить безліч знаків, а також археологічних розкопок (зброї, посуду, ювелірних виробів). Найвідомішим  містом Кримських готів було – Доріс, або Мангул, руїни якого збереглися і до сьогодні.

376 р. н. е – Гуни – це група кочових людей, які вперше з’явилися в Європі з сходу від ріки Волга , район, який раніше займали скіфи. Гуни мігрували на захід Європи.

IV-VIII ст. – Булгари. Напівкочовий народ, який процвітав в понтійських степах і у басейні Волги. Етнічні болгари були вихідцями з скіфо-сарматських і тюркських народів.

VIII ст. – Хазари. Кочовий народ, який заснував одну з найбільших держав в Європі, Хазарію зі столицею Ітіль.

X-XI ст. – Крим був під владою Київської Русі. У 988 році князь Володимир І захопив візантійське місто Херсонес (нині частина Севастополя), де пізніше проголосив християнство.

XI- XIІ ст. – Візантійська імперія займала частину Криму.

Карта адміністративної структури Візантійської імперії в 1025 році. Херсон знаходиться в південній частині Криму.

Карта адміністративної структури Візантійської імперії в 1025 році. Херсон знаходиться в південній частині Криму.

1050 рік – на території Криму оселилися кипчаки – тюркські племена, які завоювали велику частину євразійських степів.

З 1237-го року на території Криму поселяються монголи. Кочовий, войовничий народ, який хотів завоювати всю Азію.

У ХІІІ столітті Генуезька республіка захопила поселення своїх суперників – венеціанців, утворивши такі міста, як: Чембало (Нині Феодосія, Балаклава), Солдая (Судак), Херко (Керч) і Кафа (Феодосія). Генуезька республіка отримала контроль над узбережжям Чорного моря і зберегла його протягом двох століть.

 

Сподобалась стаття? Підписуйтесь на оновлення по RSS, або слідкуйте за новинами В Контакті, Facebook, Google Plus або Twitter.

Раджу прочитати...

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>